Game Maker Studio Nedir? – Yazılımcı olmak, oyun geliştirmek, hayalinizdeki oyunları yapmak istiyorsanız bu program tam size göre. Kendi çizimlerinizi çizebileceğiniz, obje ve karakterlerinizi sürükle bırak sistemiyle ya da kodlayarak oluşturabileceğiniz 2D bir oyun geliştirme programıdır. En sevdiğimiz özelliği ise 2D olmasına karşın oyunlarınızı en düşük boyuttan harika oyunlar çıkarabilmemizdir. Programa başladığınızda sizi kendine soğutmayacak tam tersine kendinizin tam istediği bir program olduğunu size kanıtlayacaktır.

Game Maker Studio’da Hangi Dil Kullanılıyor?

GameMaker: Studio 2 GameMakerLanguage (GML) denilen C++ tabanlı bir programlama dilidir. Bu yazılım dilini programlamak için C++ ya da java bilmeniz yeterlidir ancak sizin İngilizce seviyenizi sınayacağını şimdiden size söyleyeyim. GMS2’nin Unity ve Unreal Engine 4’te de olduğu gibi kendine özgü fonksiyonlar içeriyor ve İngilizce bilmeniz gereken kısım burasıdır. Aradığınız fonksiyonları nasıl öğreneceğim derseniz https://docs2.yoyogames.com/ adresini tarayıcınıza kaydetmeyi öneririm. Programlama yaparken sıkça burayı kullanın. (game maker studio 2 dersleri)

Oyunlarımı Hangi Platformda Paylaşabilirim

Yaptığımız bağımsız oyunları itch, gamejolt, kongregare gibi platformda paylaşmanız mümkün. İster parayla ister bedava olarak yayınlayabilirsiniz. Oyun dosyalarınızı açık kaynak olarak da yükleyebilirsiniz. Yaptığınız oyunları satmada yardımcı olacak bir makaleyi de şu linkte bulabilirsiniz.

Bu adresten oyun programlama sunumundaki gms2 başlangıç derslerini görebilirsiniz.

Game Maker Studio 2 ile Yapılan Oyunlar

Bu oyunları  itch ve gamejolt gibi bağımsız oyunlar yayınlayan platformlarda çokça bulabilirsiniz.